برش لیزر نوعی تکنولوژی است که در آن از اشعه لیزر برای برش اجسام استفاده می گردد و عموما از این تکنولوژی در صنعت استفاده می شود. زمانی که اشعه قوی لیزر که توسط یک خروجی قدرتمند روی یک جسم می تابد، قسمتی از جسم که اشعه روی آن تابیده یا می سوزد و یا ذوب می شود و توسط فشار گاز این حوضچه بسیار ریز مذاب از روی جسم که عموما فلز است پاک می شود و سرانجام با حرکت نازل هدایت کننده لیزر به همراه فشار گاز، یک سطح بریده شده با کیفیت عالی ایجاد می شود. این مدل برشکاری در صنایع مختلفی مانند صنایع نظامی، ساختمانی، پزشکی، خودروسازی، ماشین سازی، پتروشیمی و صدها مورد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.
در سال 1965 اولین دستگاه برش لیزری برای ایجاد سوراخ در قالب های الماس استفاده شده است. در سال 1967 انگلستان اولین دستگاه برش لیزری با گاز اکسیژن برای برش فلزات را تولید کرد. در همین سال ها این روش در صنعت هوافضا برای برش تیتانیوم به کار گرفته شد و سپس لیزرهای CO2 برای برش غیر فلزاتی مانند پارچه، چوب و … نیز معمول گردید. البته دستگاه های برش لیزری به دو گروه فلزی و غیر فلزی تقسیم می شوند که هر دستگاهی در توان و قابلیت های مختلفی تولید می گردد که موارد استفاده آن ها متفاوت است.

مزایای برش لیزری فلزات

از جمله مزیت های برش لیزری فلزات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • عدم ایجاد تغییرات گرمایی: در برش لیزر فلزات با توجه به اشعه لیزر بسیار کاونی برای برش فلزات تغییر دمای قطعه قبل و بعد از برش بسیار ناچیز می باشد این امر باعث حفظ خواص مکانیکی و فیزیکی قطعه برش کاری شده می گردد.
  • لیزر سرعت بالا: با توجه به توان بالای سورس لیزر دستگاه‌های لیزر سرعت بالا برای برش لیزری قطعات بسیار مناسب می باشد.
  • نرم افزارهای سازگار: از آنجا که Autocad سیستم کنترل برش لیزر CNC می باشد به راحتی می توان فایلهای برش لیزر طراحی شده توسط نرم افزار Autocad را به عنوان نقشه برش لیزری قطعات استفاده نمود.
  • برش نقوش پیچیده: در تکنولوژی برش لیزری فلزات امکان برش نقوش پیچیده بر روی فلزات به سادگی فراهم می باشد به عبارت دیگر هر نفشه دو بعدی قابل اجرا می باشد.
  • عدم تماس فیزیکی: در برش لیزری فلزات فشار فیزیکی بر روی قطعه در حال برش وجود ندارد و در لبه های قطعه برش خورده توسط لیزر هیچگ ونه له شدگی وجود ندارد. این امر تکنولوژی برش لیزری فلزات را در ساخت قطعات حساس بسیار با اهمیت می گرداند.
  • دقت برش لیزر: دقت برش لیزری فلزات بسیار بالاتر از روش های مشابه می باشد و بسته به ضخامت قطعه بین ۰.۰۲ تا ۰.۱ دقت قابل انتظار است.
  • نمونه سازی سریع: از تکنولوژی برش لیزری فلزات می توان به عنوان نمونه سازی قبل از تولید بر اساس طرح گسترده قطعات با فرمت Autocad استفاده کرد.
  • عدم نیاز به قالب برش: با استفاده از تکنولوژی برش لیزری فلزات دیگر نیاز به هزینه های سنگین ساخت قالب های برش نیست.

استفاده از دستگاه CNC برای برش لیزی فلزات

CNC فرم کوتاه شده عبارت Computer Numerical Control و به معنی کنترل عددی رایانه‌ای می‌باشد. این دستگاه شامل یک مینی کامپیوتر یا میکرو کامپیوتر می‌باشد که در اصل به عنوان واحد کنترل دستگاه عمل کرده و تا حد امکان مدارهای سخت‌افزار اضافی در واحد کنترل حذف شده است. این کامپیوتر وظیفه ارسال برنامه‌های لازم جهت برش و یا حک فلزات و غیر فلزات را بر عهده دارد. در واقع تمام مراحل انجام کار و ابعاد نهایی قطعات از طریق کامپیوتر به دستگاه ارسال می‌شود. به همین دلیل CNC را می‌توان مانند یک ربات دانست که با برنامه‌ریزی کار کرده و از دستورالعمل‌های شما پیروی می‌نماید. در دستگاه CNC برنامه در حافظه کامپیوتر ذخیره می‌شود و برنامه‌نویس به راحتی می‌تواند کدها، برنامه‌ها و الزامات را نوشته و ویرایش نماید. برنامه نوشته شده قابلیت استفاده برای قسمت‌های مختلف را داشته و نیازی به تکرار دوباره نمی‌باشد.
تقریبا تمام مواد با استفاده از CNC قابل ماشین‌کاری هستند. اما به طور کلی، انتخاب متریال اولیه به نوع فعالیت و محصولی که مد نظر دارید بستگی خواهد داشت. متریالی که به صورت معمول مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از: آلومینیوم، برنج، مس، استیل، تیتانیوم، چوب فوم، فایبرگلس و انواع پلاستیک.
نسل اول دستگاه های سی ان سی ، ماشین های NC بودند که مخفف Numerical Control است و همان طور که از نامش پیداست فاقد کامپیوتر بوده این دستگاه ها طبق منطقی خاص، از جمله نوار یا کارتهای پانچ شده کار می کردند. 

لیزر فلزات جهت قطعات تبلیغاتی

پارسا لیزر با داشتن پیشرفته ترین دستگاه لیزر توانایی حک روی تمامی قالبهای صنعتی و سطوح فلزی قوس...

لیزر فلزات جهت تابلو فروشگاهها و دفاتر کار

امروزه شرکت‌ها و بنگاه‌های تبلیغاتی و دکوراسیون داخلی بیش از پیش پی به مزایای استفاده از تکنولوژی...

لیزر فلزات جهت تولید درب‌های ساختمانی

خدمات برش لیزر فلزات در صنعت، کاربردهای فراوانی دارد. یکی از کاربردهای خدمات لیزر فلزات ، برش لیزر...

لیزر فلزات جهت اجرا در طراحی های مدرن

صنعت دکوراسیون داخلی نیز مانند صنایع دیگر روز به روز در حال تغییر بوده تا محصولات جدید و بی نقصی...

لیزر فلزات ضخامتهای متفاوت و متریالهای آهن،استیل ،برنج ،آلومینیوم انجام می گیرد. 1-ورق های نازک...

برش لیزری فرآیندی است که در مراحل مختلف خودروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا این اطمینان حاصل...

طراحی ، ساخت و تولید انواع آباژور و لوستر با لیزر طراحی و ساخت انواع آباژور با هرنوع طرح خاص (...

امروزه استفاده از نماهای جدید دو پوسته فلزی روی ساختمان ها مورد استقبال مردم و معماران قرار گرفته...