امروزه از لیزر در صنایع مختلفی استفاده می شود. این فناوری توانایی برش انواع مواد با ضخامت های مختلف را دارد. قطعات و محصولاتی که به کمک لیزر برش داده می شوند بسیار ظریف و زیبا می باشند. لیزر همچنین با سرعت و دقت بالا مواد را برش می زند. یکی از موادی که این روزها با استفاده از لیزر به زیبایی برش داده می شود، آهن می باشد. توانایی لیزر در ایجاد برش های سریع و با دقت موجب گشترش آن در صنعت برش آهن شده است.

روش های برش فلز آهن

به طور معمول از دو روش برای برش فلزات استفاده می شود. روشی که در گذشته برای برش آهن استفاده می شد، روش مکانیکی و دستی بوده است. در حالی که امروزه فناوری لیزر برای برش آهن کاربرد بسیاری دارد در روش قدیمی میزان خطا بیشتر از برش لیزری بوده و کیفیت قطعات نیز به مراتب پایین تر می باشد. همچنین یکی از مزیت های مهم برش لیزری را می توان لبه های برش صاف و یکنواخت دانست. در واقع در برش لیزری میزان خطا به میزان قابل توجهی کاهش یافته و صنعتگران قادر هستند تا فلز آهن را با انواع شکل‌ و طرح‌ های پیچیده برش دهند. تقریبا اکثر فلزات را می ‌توان با استفاده از لیزر برش داد. اما فلزاتی مانند فولاد، آهن، استیل و آلومینیوم بیشترین کاربرد را برای برش با لیزر دارند. لیزر با ایجاد گرما و حرارت بالا بر روی فلز، آن را تحت تاثیر قرار داده و باعث برش اشکال ظریف و بی ‌نظیری بر روی ورقه ‌های فلزی می ‌شود. فرایند برش لیزری آهن با تابیده شدن پرتوی لیزر و ایجاد گرما بر روی سطح مشخصی از فلز آغاز می‌ شود. این نقاط مشخص به علت تابیده شدن اشعه لیزر و بالا رفتن حرارت کم کم آب می شوند. مواد مذاب با کمک فشار گاز از روی سطح آهن پاک شده و در نهایت برش فلزی صورت گیرد.
با توجه به شرایط اقتصادی حاکم در دنیای امروزی، تولیدکنندگان به دنبال یافتن راه مناسبی برای برش آهن و سایر فلزات هستند تا هم از لحاظ هزینه و زمان با صرفه باشد. مزایای تکنولوژی لیزر صنایع بیشماری را به سمت استفاده از قابلیت های آن سوق داده است. با این حال متغیرهای زیادی وجود دارد که در هنگام استفاده از لیزر بر روی فلزات باید مورد توجه قرار گیرند. نوع فلز مورد استفاده، ضخامت و ضریب سختی آن از جمله متغیرهای رایج و دارای اهیمت در فرایند برش لیزری به شمار می روند.

مزایای استفاده از برش لیزری آهن

مزایای برش لیزری آهن شامل موارد زیر می باشد:

  • قابلیت برش انواع طرح ها و اشکال سفارشی: در حقیقت ساخت شکل های مختلف با استفاده از لیزر به مراتب از سایر روش های موجود در بازار آسان تر می باشد. اگر خواهان برش ورق های آهن و تولید اشکال منحصر به فرد هستید، دستگاه لیزر بهترین گزینه خواهد بود.
  • فرایند سریع برش لیزری: فرایند برش لیزری در مقایسه با روش هایی چون برش مکانیکی، واتر جت، پلاسما، و ... با سرعتی بسیار بالا انجام می شود. همچنین، با توجه به تمرکز پرتوی لیزر و هدایت دقیق آن، برش آهن با ظرافت و دقت بی نظیری انجام می شود. در واقع این مزیت موجب شده تا زمان انجام کار کمتر شده و به علاوه نیازی به تمیزکاری پس از پایان کار نباشد. این مورد به نوبه خود موجب تسریع فرایند برش لیزری آهن می شود.
  • تولید قطعات و محصولات سالم و بدون نقص: در بسیاری از مواقع و استفاده از روش های مکانیکی، واترجت و ... برش فلز آهن همراه با خطا می باشد. در حالی که دستگاه لیزر با دقت بالا ورق های آهن را برش زده و در پایان کار محصولات سالم و بی نقصی تولید می نماید.
  • دقت بالا در برش ورق آهن: همانطور که اشاره شد، در هنگام کار با لیزر احتمال آسیب دیدن و یا تغییر شکل قطعات آهنی به شدت کاهش می یابد. در نتیجه محصولات نهایی در مقایسه با سایر روش های برش با دقت و کیفیتی بالا تولید می شوند.
  • محدودیت استفاده از برش لیزری آهن: برش لیزری در مقایسه با سایر روش ها، گران تر به شمار می رود. با این حال با توجه به مزایای این فناوری، بسیاری از تولیدکنندگان سرمایه گذاری در این حوزه را بسیار ارزشمند می دانند.