برش لیزری نوعی تکنولوژی است که در آن از اشعه لیزر برای برش اجسام استفاده می گردد و عموما از این تکنولوژی در صنعت استفاده می شود. زمانی که اشعه قوی لیزر که توسط یک خروجی قدرتمند روی یک جسم می تابد، قسمتی از جسم که اشعه روی آن تابیده یا می سوزد و یا ذوب می شود و توسط فشار گاز این حوضچه بسیار ریز مذاب از روی جسم که عموما فلز است پاک می شود و سرانجام با حرکت نازل هدایت کننده لیزر به همراه فشار گاز، یک سطح بریده شده با کیفیت عالی ایجاد می شود. برش لیزری در صنایع مختلفی مانند صنایع نظامی، ساختمانی، پزشکی، خودروسازی، ماشین سازی، پتروشیمی و صدها مورد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.
در سال 1965 اولین دستگاه برش لیزری برای ایجاد سوراخ در قالب های الماس استفاده شده است. در سال 1967 انگلستان اولین دستگاه برش لیزری فلزات با گاز اکسیژن برای برش فلزات را تولید کرد. در همین سال ها این روش در صنعت هوافضا برای برش تیتانیوم به کار گرفته شد و سپس لیزرهای CO2 برای برش غیر فلزاتی مانند پارچه، چوب و … نیز معمول گردید. البته دستگاه های برش لیزری به دو گروه فلزی و غیر فلزی تقسیم می شوند که هر دستگاهی در توان و قابلیت های مختلفی تولید می گردد که موارد استفاده آن ها متفاوت است.

مزایای برش لیزری فلزات

از جمله مزیت های برش لیزری فلزات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • عدم ایجاد تغییرات گرمایی:

 • در برش لیزر فلزات با توجه به اشعه لیزر بسیار کاونی برای برش فلزات تغییر دمای قطعه قبل و بعد از برش بسیار ناچیز می باشد این امر باعث حفظ خواص مکانیکی و فیزیکی قطعه برش کاری شده می گردد.
 • لیزر سرعت بالا:

 • با توجه به توان بالای سورس لیزر دستگاه‌های لیزر سرعت بالا برای برش لیزری قطعات بسیار مناسب می باشد.
 • نرم افزارهای سازگار:

 • از آنجا که Autocad سیستم کنترل برش لیزر CNC می باشد به راحتی می توان فایلهای برش لیزر طراحی شده توسط نرم افزار Autocad را به عنوان نقشه برش لیزری قطعات استفاده نمود.
 • برش نقوش پیچیده:

 • در تکنولوژی برش لیزری فلزات امکان برش نقوش پیچیده بر روی فلزات به سادگی فراهم می باشد به عبارت دیگر هر نفشه دو بعدی قابل اجرا می باشد.
 • عدم تماس فیزیکی:

 • در برش لیزری فلزات فشار فیزیکی بر روی قطعه در حال برش وجود ندارد و در لبه های قطعه برش خورده توسط لیزر هیچگ ونه له شدگی وجود ندارد. این امر تکنولوژی برش لیزری فلزات را در ساخت قطعات حساس بسیار با اهمیت می گرداند.
 • دقت برش لیزر:

 • دقت برش لیزری فلزات بسیار بالاتر از روش های مشابه می باشد و بسته به ضخامت قطعه بین ۰.۰۲ تا ۰.۱ دقت قابل انتظار است.
 • نمونه سازی سریع:

 • از تکنولوژی برش لیزری فلزات می توان به عنوان نمونه سازی قبل از تولید بر اساس طرح گسترده قطعات با فرمت Autocad استفاده کرد.
 • عدم نیاز به قالب برش:

 • با استفاده از تکنولوژی برش لیزری فلزات دیگر نیاز به هزینه های سنگین ساخت قالب های برش نیست.

استفاده از دستگاه CNC برای برش لیزی فلزات

CNC فرم کوتاه شده عبارت Computer Numerical Control و به معنی کنترل عددی رایانه‌ای می‌باشد. این دستگاه شامل یک مینی کامپیوتر یا میکرو کامپیوتر می‌باشد که در اصل به عنوان واحد کنترل دستگاه عمل کرده و تا حد امکان مدارهای سخت‌افزار اضافی در واحد کنترل حذف شده است. این کامپیوتر وظیفه ارسال برنامه‌های لازم جهت برش و یا حک فلزات و غیر فلزات را بر عهده دارد. در واقع تمام مراحل انجام کار و ابعاد نهایی قطعات از طریق کامپیوتر به دستگاه ارسال می‌شود. به همین دلیل CNC را می‌توان مانند یک ربات دانست که با برنامه‌ریزی کار کرده و از دستورالعمل‌های شما پیروی می‌نماید. در دستگاه CNC برنامه در حافظه کامپیوتر ذخیره می‌شود و برنامه‌نویس به راحتی می‌تواند کدها، برنامه‌ها و الزامات را نوشته و ویرایش نماید. برنامه نوشته شده قابلیت استفاده برای قسمت‌های مختلف را داشته و نیازی به تکرار دوباره نمی‌باشد.
تقریبا تمام مواد با استفاده از CNC قابل ماشین‌کاری هستند. اما به طور کلی، انتخاب متریال اولیه به نوع فعالیت و محصولی که مد نظر دارید بستگی خواهد داشت. متریالی که به صورت معمول مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از: آلومینیوم، برنج، مس، استیل، تیتانیوم، چوب فوم، فایبرگلس و انواع پلاستیک.
نسل اول دستگاه های سی ان سی ، ماشین های NC بودند که مخفف Numerical Control است و همان طور که از نامش پیداست فاقد کامپیوتر بوده این دستگاه ها طبق منطقی خاص، از جمله نوار یا کارتهای پانچ شده کار می کردند. 

در هنگام فرآیند برش لیزری به سه نکته توجه میکنند:

مقاومت علامت گذاری لیزری
سرعت علامت گذاری لیزری
ماده علامت گذاری لیزری
حکاکی اکثر اوقات برای حکاکی قطعات فلزی که در معرض سایش ها و درمان های سطحی قرار دارند به کار میرود.
این فرآیند گاهی اوقات شامل شات بلاست، پوشش الکترونیکی، عملیات حرارتی است که میتواند پیچیده ترین مسائل ردیابی را برطرف کند. اگر برای حکاکی مقاوم ترین
شناسه ها نیاز نباشد حکاکی لیزری انجام میشود زیرا هم دارای سرعت بالایی این و هم به شدت فرسایش متکی نیست. با استفاده از حکاکی لیزری میتوانید مواد گسترده تری از فولاد، آلومینیوم، آلومینیوم آنودایز شده، سرب، منیزیم را حکاکی کنید.

حکاکی لیزر یا مارکینگ فایبر چیست؟

فایبر نوعی دستگاه است که در بسیاری از صنعت ها برای علامت گذاشتن و مارکینگ قطعات فلزی و برخی از پلاستیکها به کار میرود. این دستگاه دارای نوعی فناوری است که شامل پرتوی لیزر است که محیط فعال آن فیبر نوری است. در این دستگاه فیبر با یک ماده خاکی که شامل erbium, dysprosium, ytterbium, neodymium است رها میشود.
حکاکی لیزری یک عمل با اثر همیشگی است که از پرتویی از نور متمرکز برای ایجاد علاما استفاده میکند. متداول ترین انواع کاربردهای ان عبارتند از :
تغییر رنگ، حکاکی، عمق برادری. این نوع لیزر، نوعی لیزر جامد سنتی است اما در آن به جای میله، دال، دیسک از فیبر نوری استفاده میشود. لیزر در هسته فیبر قراردارد.

مواد قابل حکاکی کدامند:

مواد طبیعی، فلزات، فلزات روکش دار، سنگ و شیشه

مواد طبیعی:

علامت گذاشتن بر روی مواد آلی مثل چوب بر اساس کربونیزاسیون مواد است که باعث تیرگی سطح میشود. در اولین موارد استفاده از دستگاه لیزر، این دستگاه باعث سوزاندن میشد. قدرت دستگاه لیزر برای این مواد کمتر از 10وات بوده که بسته به لیزری که مورد استفاده قرار میگیرد متفاوت است. استفاده از دستگاه لیزر برای چوب هایی ک سخت هستند مانند چوب گردو، ماهون، افرا نتیجه خوبی میدهد. اما برای علامت گذاری چوب های نرم به کمترین سطح قدرت نیاز داریم. استفاده از یک خنک کننده فعال باعث جلوگیری از آتش سوزی میشود. کاغذهای سخت و تخته های فیبر جز چوب های سخت بوده و کاغذهای پرز و کاغذ روزنامه جز چوب های نرم هستند. چرم و همچنین برخی از ترکیبات لاستیکی لاتکس را میتوان با استفاده از دستگاه لیزر حکاکی کرد اما برای خز این دستگاه غیر قابل استفاده است.
فلزات:
فلزات در برابر حرارت مقاوم هستند و علامت گذاری برای فلزات به تابش لزر با چگالی بالا نیاز دارد. توان لیزرهای معمولی باعث ذوب شدن فلزات شده و بیشترین توان آنها باعث تبخیر فلزات میشود.
فلزات روکش دار:
برای حکاکی صفحات فلزی، فلزی با سطح پولیش خورده و کاملا صاف و روکش شده ساخته میشودتا سوزانده شود. برای حکاکی این فلزات توان 10تا 30وات را در نظر میگیرند تا با پاک شدن کامل روکش ها حکاکی های فوق العاده ای انجام شود. حکاکی های لیزری به صورت حروف برنجی و یا فولادی با روکش نقره در پس زمینه مشکی یا لعابی تیره فروخته میشوند.
اما در حال حاضر جلوه ها و طرح های پایانی مانند چاپ طرح روی مرمر روی رنگ لعابی تولید میشود.
آلومینیوم های آنود شده با دستگاه های لیزر کربن دی اکسید حکاکی میشوند. این فلزات با توان کمتر از 40وات‌ به راحتی و با جزئات زیبا و تمیز حکاکی میشوند. زمانی که لیزر رنگی در کنار آلومینیوم سفید یا نقره ای قرار میگیرد سفید میشود. حکاکی لیزر در رنگ های مختلف وجود دارد اما آلومینیوم آنود شده با حکاکی لیزری بهترین آنهاست که هیچ دود و یا بقایایی به جا نمیگذارد.
سنگ و شیشه:
این مواد به سادگی به گاز تبدیل نشده. این مواد به طور کلی کاندیدای بهتری برای سایر روشهای حکاکی هستند. زمانی که لیزر به شیشه و یا سنگ برخورد میکند باعث شکست قطعه میشود.لیزر ها بهترین دستگاه برای حکاکی روی شیشه هستند و اگر قدرت، سرعت و دقت خوبی وجود داشته باشد به بهترین نتیجه ها میتوان دست یافت اما از قسمتهای بزرگ (پر کردن) در حکاکی شیشه باید دوری کرد زیرا باعث به جود آمون نتایج غیر یکنواخت در سرتاسر شیشه میشود.
جواهر سازی:
از آنجا که تقاضا برای ساخت جواهرات شخصی زیاد شده از این رو موجب ترغیب و روی آوردن جواهر سازان به آشنایی با حکاکی دستگاه های لیزری شده است.
جواهر سازان دریافتند ک حکاکی با دستگاه های لیزری نسبت به سایر دستگاه ها از دقت بیشتری برخوردار است. استفاده از این دستگاه باعث میشوند که جواهر سازان بتوانند سفارشی سازی، شخصی سازی و زیبایی محض را در سازه های خود داشته باشند. دستگاه های حکاکی در قدیم بسیار بزرگ بوده اما هم اکنون به صورتunitها در دسترس افراد قرار میگیرند که برخی از کار آفرینان آنها را در کیوسک های کوچکی که در مراکز تجاری قرار دارند، گذاشته اند. امروزه دستگاه هایی که بتوان با استفاده از آنها داخل انگشتر و یا پشت یک ساعت حکاکی انجام داد زیاد شده است.
هنرهای زیبا:
از دستگاه های حکاکی لیزری میتوان برای خلق کردن آثار هنری استفاده کرد مثلا در سطوح مسطح برای نشان دادن سطوح پایینتر از سطح یا ایجاد شیارها و رشته هایی که با جوهر، لعاب یا مواد دیگر پر میشوند به کار میرود. برخی از این دستگاه ها دارای سری چرخشی هستند که در اطراف شی را حکاکی میکنند.
جام ها، لوح ها:
هزینه پایین حکاکی لیزری و وجود مواد اولیه ارزان قیمت یک راه حل برای شخصی سازی جوایز و جام ها به وجود آورده اما حکاکی های دستی یک راه حل مناسب برای جام ها و کاپ های گران قیمت قهرمانی هستند.
بسیاری از افراد خوانایی لیزر را ترجیح میدهند زیرا ارزان قیمت نیز هست. موادی که قابل لیزر هستند در رنگ های مختلف وجود دارند که باعث ترغیب افراد زیادی برای شخصی سازی پلاک ها شده است.
آینه های اچ شده :
تمرکز اولیه افراد بر روی این بود که تصویری را روی سطح شیشه آینه حک کنند. در سبک جدید حکاکی بر روی آینه لیزر از طریق لایه نقره ای بازتابنذه در عقب آینه میزند. در نتیجه سمت شیشه ای یک آینه حکاکی شده با لیزر دست نخورده باقی میماند و خواص انعکاسی آینه حفظ میشود.

لیزر فلزات جهت قطعات تبلیغاتی

پارسا لیزر با داشتن پیشرفته ترین دستگاه لیزر توانایی حک روی تمامی قالبهای صنعتی و سطوح فلزی قوس...

لیزر فلزات جهت تابلو فروشگاهها و دفاتر کار

امروزه شرکت‌ها و بنگاه‌های تبلیغاتی و دکوراسیون داخلی بیش از پیش پی به مزایای استفاده از تکنولوژی...

لیزر فلزات جهت تولید درب‌های ساختمانی

خدمات برش لیزر فلزات در صنعت، کاربردهای فراوانی دارد. یکی از کاربردهای خدمات لیزر فلزات ، برش لیزر...

لیزر فلزات جهت اجرا در طراحی های مدرن

صنعت دکوراسیون داخلی نیز مانند صنایع دیگر روز به روز در حال تغییر بوده تا محصولات جدید و بی نقصی...

لیزر فلزات ضخامتهای متفاوت و متریالهای آهن،استیل ،برنج ،آلومینیوم انجام می گیرد. 1-ورق های نازک...

برش لیزری فرآیندی است که در مراحل مختلف خودروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا این اطمینان حاصل...

طراحی ، ساخت و تولید انواع آباژور و لوستر با لیزر طراحی و ساخت انواع آباژور با هرنوع طرح خاص (...

امروزه استفاده از نماهای جدید دو پوسته فلزی روی ساختمان ها مورد استقبال مردم و معماران قرار گرفته...