تا پیش از معرفی تکنولوژی لیزر فایبر، برش فلزات زرد تقریبا کاری غیر ممکن به نظر می رسید. اما امروزه با پیشرفت هایی که در زمینه لیزر صورت گرفته است، برش فلزات زرد و براق به سهولت انجام شده و محصولات نهایی نیز کیفیت بی نظیری خواهند داشت. فلزات زرد از قبیل مس، برنز و برنج در صنایع مختلفی از جمله صنایع الکترونیکی یا حتی مد و زیورآلات به کار برده می شوند. به همین جهت استفاده از روش برش مناسب که در کمترین زمان و با دقت بسیار محصولات و قطعات ظریفی را در اختیار ما بگذارد، اهمیت فراوان دارد.

بررسی برش لیزی فلز برنج

فلزات زرد یا براق بازتاب دهنده های بسیار خوبی هستند و گاهی نور مادون قرمز را 95% بازتاب می دهند. به همین دلیل است که برش لیزری این فلزات کاری سخت بوده و بسیاری از مراکز خدمات لیزر از انجام آن خودداری می کنند. اما همان طور که اشاره شد، با پیشرفت هایی که در حوزه لیزر صورت گرفته است برش لیزری صفحات برنج، مس و برنز ضخیم غیر ممکن نمی باشد. قطعات برنج که توسط برش لیزری تولید می شوند نیاز به عملیات پردازش نهایی دارند. زیرا لبه های برش نا صاف و زبر می باشند. برش لیزری برنج، مس و سایر آلیاژهای مس به علت هدایت گرما و بازتاب نور لیزر و آسیب رسیدن به دستگاه لیزر، با استفاده از دستگاه لیزر CO2 ممکن نمی باشد. ما در لیزر پارسا با به کارگیری تجهیزات پیشرفته و کارکنان متخصص، خدمات برش و حکاکی با کیفیت و ظریف فلزاتی از قبیل برنج، مس و برنز را بدون مشکل ارائه می نماییم.

چرا برش لیزری فلزات براق از قبیل برنج و مس دشوار می باشد

همان طور که در بالا اشاره شد، فلزات براق مقدار زیادی از پرتوی لیزر را به سوی آینه ها و منبع نور بر می گردانند این "فلش بک" می تواند موجب آسیب رسیدن به دستگاه لیزر شود. تعمیر و جایگزین کردن قطعات نو دستگاه های لیزر بسیار هزینه بر خواهد بود. در واقع به خاطر وجود آینه ها و عدسی های استفاده شده در دستگاه لیزر، برگشت نور و آسیب رسیدن به دستگاه اجتناب ناپذیر می باشد. برخی برای حل این مشکل از یک لایه مات که نور لیزر را بازتاب نمی کند، استفاده می نمایند. اما از آن جا که حالت مذاب این فلزات نیز تا حدی توانایی بازتاب اشعه لیزر را دارند، آسیب رسیدن به دستگاه دور از ذهن نمی باشد.
با وجود پیشرفت های زیادی که در تکنولوژی لیزرهای گازی صورت گرفته است، به عنوان روشی بهینه و مناسب برای برش فلزات براق به حساب نمی آیند. در عوض لیزر فایبر به عنوان راه حل کار بر روی این گونه فلزات شناخته می شود. این تکنولوژی به جای استفاده از آینه و عدسی ها که موقع بازتاب نور آسیب می بینند، از کابل فیبر نوری بهره برده است. این به معنی آسیب نرسیدن به لیزر فایبر در هنگام بازتاب نور می باشد. با این حال، لازم به ذکر است که لیزرهای فایبر فقط روی فلزهای بازتابنده که ضخامتی کمتر از 5mm دارند، موثر واقع می شوند. سرعت برش برای ضخامت های بالاتر از این مقدار پایین آمده، همچنین کیفیت برش به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. از آن جا که فلزات بازتابنده در بسیاری از صنایع در سراسر جهان مانند صنایع الکترونیک، خودرو سازی، هوا و فضا و صنایع نیمه هادی استفاده می شوند، انتخاب روش برش مناسب ضروری به نظر می رسد.

ویژگی ها و موارد استفاده فلز برنج

خواص و ویژگی های فلز برنج بستگی زیادی به ترکیبات و میزان عناصر مس و روی موجود در این فلز دارد. به طور کلی، تمام انواع برنج نسبت به سایر فلزات منعطف تر می باشند. این فلز با حفظ استحکام قابلیت تبدیل به اشکال مختلفی را دارد. به همین دلیل است که در صنایع مختلفی از این فلز استفاده می شود. در واقع، قابلیت چکش خواری و سختی کم فلز برنج آن را به گزینه مناسبی برای ساخت لوازم زینتی، قطعات صنعتی و ... تبدیل کرده است. در حالی که، مقادیر متفاوت عنصر روی در فلز برنج موجب پدید آمدن ویژگی های مختلفی در این فلز می شود، قابلیت چکش خواری و هدایت جریان الکتریکی در همگی یکسان می باشد. با توجه به نقطه ذوب پایین برنج، این فلز برای قالب گیری و ریخته گری بسیار مناسب می باشد. عنصر مس موجود در فلز برنج، با ایجاد یک لایه اکسید محافظ بر روی سطح فلز، آن را از خوردگی محافظت کرده که ویژگی بسیار ارزشمندی در شرایط مرطوب می باشد.
برنج هدایتگر خوبی برای جریان الکتریکی و گرما بوده که در عین حال در مقابل سایش و جرقه مقاوم می باشد. مانند فلز مس، خواص ضد باکتریایی برنج موجب شده تا در ابزارآلات و امکانات بهداشتی در حمام، دستشویی و ... استفاده شود. همچنین برنج با داشتن خواص صوتی در بسیاری از سازهای موسیقی مورد استفاده قرار می گیرد. از آن جایی که برنج در طیف رنگی گسترده ای از قرمز پر رنگ تا زرد طلایی یافت می شود، هنرمندان و معماران از آن در موارد متنوعی استفاده می کنند.