تولید قطعات توسط برشکاری لیزر در مجموعه صنعتی لیزر پارسا به طور گسترده‌ در این صنعت پذیرفته شده است. برش لیزر مزایای مختلفی از جمله انعطاف‌پذیری بالا نسبت به پارامترهای فرآیند و نوع مواد از خود نشان داده و همچنین برای هندسه‌های پیچیده و دارای ابعاد مختلف قابل استفاده است در برش لیزر صفحات فلزی، تنش حرارتی در منطقه‌ای از مقطع برش گسترش یافته و خواص مواد و شرایط برش بر سطح تنش حرارتی تاثیر می‌گذارد.
آلومینیوم از آن مجموعه فلزات سبک محسوب می‌شود که سطح براقی دارد و در برابر زنگ‌ زدگی از مقاومت بالایی برخوردار است و به صورت ورقه‌هایی سبک تولید می‌شود و خاصیت بالایی از انعطاف‌پذیری را دارا می ‌باشد. به منظور استفاده از آلومینیوم برای محصولات مختلف احتیاج به برش آلومینیوم می‌باشد. لیزر برای برش انواع قطعات فلزی یا غیرفلزی استفاده می‌شود. برش آلومینیوم یکی از کارهایی است که بسیاری از شرکت‌ها در انجام آن کمی مشکل دارند که این مشکل دارای دلایل زیادی می‌باشد.بسیاری از شرکت ها برای برش آلومینیوم از گاز اکسیژن استفاده می‌کنند که دقت کافی در برش از آن‌ها دیده نخواهد شد زیرا اگر بخواهند برش را با دقت انجام دهند باید از گاز نیتروژن استفاده کنند تا برش با دقت بالا و قابل قبولی ارائه شود. یکی از دلایل استفاده از اکسیژن به جای گاز نیتروژن این است که برش با گاز نیتروژن قیمت بسیار بالاتری در مقایسه با استفاده از گاز اکسیژن دارد. برای استفاده از گاز نیتروژن به منظور برشکاری می‌توان از سیستم مولد گاز نیتروژن استفاده کرد.

مزایای برش لیزر آلومینیوم

برش آلومینیوم بوسیله لیزر دارای مزایایی می‌باشد که از آن جمله می‌توان به خلاقیت در طراحی، انعطاف‌پذیری و ایجاد طرح‌های پیچیده، دقت بسیار بالا، سرعت بالا، قیمت پایین، دقت یکسان در برش‌های تکراری، بالا بودن کیفیت لبه برش، داشتن کمترین ضایعات و پرتی، عدم ایجاد تغییرات در ساختار فلز، انجام برش به شکل سری، تولید هم‌زمان قطعاتی با ضخامت یکسان بصورت همزمان و حذف چند مرحله‌ای روند تولید قطعات اشاره کرد.
انجام برش آلومینیوم به علت اینکه نسبت به فولاد و بسیاری دیگر از فلزات نرم‌تر می‌باشد سخت‌تر بوده و با مشکلاتی همراه است ولی تیم متخصص مجموعه صنعتی لیزر پارسا، تجربه و مهارت کافی در استفاده از دستگاه لیزر را داشته و می توانند با استفاده از تنظیمات دقیق و کنترل سرعت، فشار گاز و تمرکز لیزر به خوبی از عهده برش آلومینیوم برآیند. استفاده از لیزر در برش آلومینیوم باعث می‌شود برشکاری با دقت و سرعت بالا و قیمت مناسب انجام شود.

نکات مهم برش لیزر آلومینیوم

از جمله نکات مهم در برش آلومینیوم به وسیله لیزر، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • زاویه کونیک: به معنای تغییر قطر سوراخ در ضخامت برش است.
  • تولید پلیسه: قطعا هر چه پلیسه تولید شده بعد از برش کمتر باشد کیفیت نهایی بهتر بوده و نیاز به فرآیند ماشین‌کاری ثانویه کمتر می‌شود.
  • کرف: کرف در واقع کوچک‌ترین شعاع قابل برش را مشخص می‌کند که وابسته به ضخامت ورق می‌باشد و بهتر است در طراحی لحاظ گردد. به عنوان مثال گوشه‌های بسیار تیز باید r ای حداقل معادل با کرف داشته باشد. همچنین حداقل سوراخ‌های قابل ایجاد در ورق‌های فلزی وابسته با ضخامت ورق است. بدیهی است که هر چه کرف دستگاه کمتر باشد قابلیت برش کانتورهای پیچیده‌تر و دنده‌های ریز ضخیم، بیشتر می شود.
  • سرعت برش: سرعت کار بستگی زیادی به قابلیت‌های دستگاه و توان اشعه لیزر دارد. هرچه توان دستگاه بالاتر باشد امکان بالاتر بردن سرعت برش را فراهم می‌آورد.
  • صافی سطح: یکی از مهم‌ترین پارامترها در برش صافی سطح و عدم اکسید شدن می‌باشد که با تلفیق تکنولوژی‌های مختلف و تنظیم صحیح و با دقت پارامترهای کنترلی همچون نوع گاز، فشار گاز، سرعت برش و تنظیم توان اشعه لیزر ایجاد می‌شود.

برش لیزر بر روی انواع ورق‌های فلزی از قبیل آهن، مس، گالوانیزه، استیل، برنج، الومینیوم، آلیاژهای مختلف و هم‌چنین برش لیزر ورق‌های غیرفلزی نظیر تفلون، پلکسی و چوپ و فوم با ضخامت‌های مختلف می‌باشد که بسته به جنس، سختی آن و نوع ورق میزان حداکثر ضخامت برش لیزر آنها متفاوت می‌باشد. قبل از انجام سفارش از میزان حداکثر ضخامت قابل برش اطمینان حاصل نمایید.