برش لیزری فرآیندی است که در مراحل مختلف خودروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا این اطمینان حاصل شود که خودرو برای مصرف‌کننده کاملاً امن و قابل اعتماد است. در این پست ما این موضوع را با جزئیات بیشتر بررسی کرده‌ایم.

در مجموعه صنعتی شیت لیزر کلیه خدمات برش لیزر بر روی انواع متریال و سایر خدمات همچون خمکاری، جوشکاری ، تراشکاری و غیره به روش مدرن با بهترین و به روزترین دستگاه‌های روز دنیا صورت می‌پذیرد.

پیشینه‌ای از صنعت خودروسازی

خود صنعت خودروسازی از ابتدا تا انتها درست مانند خودروهایی که تولید کرده یک ماشین خوب روغن‌کاری شده است. اولین خودرو در دهه ۸۰ تولید شد پس دهه‌ها طول کشیده تا بتواند بخش عمده‌ای از جامعه شود.

امروزه حدود ۸۰ میلیون خودرو در هر سال در کل دنیا فروخته می‌شود، چیزی حدود ۲۲۰.۰۰۰ خودرو در هر روز. واضح است که این حجم فروشی بالا است و باید اقدامات لازم جهت کسب اطمینان از کیفیت این خودروها به عمل آید. علاوه بر این هر خودرو به طور میانگین دارای ۳۰.۰۰۰ قطعه است، یعنی چیزی حدود ۶.۶۰۰.۰۰۰.۰۰۰ قطعه هر روز دارند کار می‌کنند. پس اهمیت داشتن فرآیندهایی قابل اطمینان و کارآمد را نمی‌توان نادیده گرفت. به همین دلیل است که استفاده از برش لیزری برای صنعت خودروسازی بسیار با ارزش است.

چرا از برش لیزری در صنعت خودروسازی استفاده می‌شود؟

برش لیزری یکی از مفیدترین فرآیند‌ها در صنعت خودروسازی و هر صنعت دیگر است. این فرآیند شامل بریدن متریال‌ها و اشکال به سایزهای مورد نظر است و این کاربردی است که برای تولید محصولات پیچیده به صورت گسترده استفاده می‌شود.

گرچه که خود برش لیزر فلزات یک جایگزین منحصر به فرد نسبت به دیگر روش‌های سنتی برش در بازار محسوب می‌شود. شاید بزرگترین مزیت برش لیزری این است که شما را قادر می‌سازد تا پرداخت‌هایی دقیق و لبه‌هایی هموار ایجاد کنید و محصول نهایی بهتر و اتلاف متریال کمتری داشته باشید. مصرف انرژی برش لیزری بسیار کم است و هزینه‌های تعمیر و نگهداری آن نیز پایین است. همچنین کاربردهای متعددی دارد و اتلاف زمان را نیز کاهش می‌دهد.

نهایتاً اینکه این فرآیند یکی از امن‌ترین فرآیندها است. لازم است که برش لیزری در یک لایت‌باکس محکم محصور شده باشد. در حالیکه روش‌های سنتی‌تر از یک تیغه محرک برای برش خود استفاده می‌کنند. در حالیکه گام‌هایی برای اطمینان از امن بودن روش‌های سنتی برداشته شده است، اما برش لیزری این امنیت را در فضای تولیدی کارخانه ایجاد کرده و دیگر نیاز نیست تا نگران امنیت آن باشیم.


چگونه از برش لیزری در صنعت خودروسازی استفاده می‌شود؟

با توجه به مزایا و ویژگی‌هایی که در بالا ذکر شد، تعجب‌آور نیست که برش لیزری کاربردهای متعددی در صنعت خودروسازی داشته باشد. برخی از این کاربردها را در اینجا بیان می‌کنیم:
برش لیزری قطعات خودرو

امروزه طراحی و تولید خودروها مانند خودروهای قدیمی نیست. قطعات و اجزائی که در حال حاضر وجود دارند بسیار کوچک‌تر بوده و دارای پیچیدگی‌های بیشتری هستند، مانند روزنه آنتن، و برش لیزری معتبرترین و کارآمدترین فرآیند برای این کار است.
برش لیزری قطعات هیدروفرمید

قطعات هیدروفرمید که قطعات فلزی سه بعدی هستند، برای هر نوع خودرویی ضروری هستند. برش لیزری یکی از بهترین فرآیندها برای برش این قطعات با دقتی بالا است.
برش لیزری کیسه‌های هوا (ایربگ‌ها)

یکی از بزرگترین مزایای استفاده از برش لیزری این است که علاوه بر فلز می‌توان برای متریال‌های دیگر نیز از آن استفاده کرد. این متریال می‌تواند پارچه‌های کیسه‌های هوا باشد. البته تیغه‌هایی که در روش‌های سنتی وجود دارند نیز می‌توانند پارچه را برش دهند اما با استفاده از برش لیزری می‌توان لبه‌ها را بدون ایجاد هیچ‌گونه ساییدگی به سرعت برش داد.
آیا به دنبال اطلاعاتی بیشتر در مورد برش لیزری هستید؟

همانطور که در این پست مشاهده کردید، برش لیزری یکی از با ارزش‌ترین بخش‌های صنعت خودروسازی است و یکی از دلایلی است که امروزه خودروها در جاده‌ها دارای امنیت بالایی هستند.

اما با توجه به طبیعت چند کاره برش لیزری، صنعت خودروسازی تنها جایی نیست که از آن استفاده می‌شود، بلکه در صنایعی مانند هوافضا، الکترونیک، پزشکی و نیمه‌رسانا‌ها نیز از آن‌ها استفاده می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فرآیند می‌توانید با پارسا لیزر در ارتباط باشید.